Noga utvalda kosttillskott

 Fri frakt över 499 kr (i Sverige)

Leverans 1-3 dagar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Noga utvalda kosttillskott

 

 

 

 Fri frakt över 499 kr (i Sverige)

 

 

 

Leverans till dörren

 

 

Holistic

Vassleprotein Choklad 750 g - Holistic

274 kr
  • Lättupptagliga aminosyror
  • Ultrafiltrerat vassleprotein
  • Tillsatt matsmältningsenzymer
Finns i lager för omgående leverans
Finns ej i lagret
Endast få kvar i lagret (5 st)
Finns ej i lagret
Bevaka produkt

Ange din e-postadress nedan så meddelar vi dig när produkten finns i lager! Din e-postadress sparas i upp till 180 dagar.

Produktbeskrivning:

Holistic Vassleprotein Choklad är ett ultrafiltrerat vassleprotein-koncentrat. Vassleprotein anses vara en av de bästa proteinkällorna, bland annat för dess balanserade profil av lättupptagliga aminosyror.

Det är viktigt att äta proteinpulver som innehåller alla olika aminosyror (både essentiella och icke essentiella) och att de är i bra inbördes balans. Holistic Vassleprotein uppfyller dessa krav.

Dessutom har Holistic tillsatt matsmältningsenzymer i proteintillskottet.

 Läs mer

Vassleproteinkoncentrat ultrafiltrerat från mjölk, Kakaopulver, emulgeringsmedel (solroslecitin), Chokladarom, Vaniljarom, trikalciumfosfat, matsmältningsenzymer (proteas, peptidas, bromelain, lipas, laktas) och krompikolinat.

2 skopor (30 g, vilket motsvarar ca. 5 rågade matskedar) blandas i 2–3 dl vätska. 

Näringsvärde, vassleprotein choklad

Näringsvärde

per 100 g

per portion (30 g)

% av DRI

Energivärde1694 kJ/405 kcal508 kJ/122 kcal*
Fett6,6 g2,0 g*
– varav mättat fett3,0 g0,9 g*
Kolhydrater11,4 g3,4 g*
– varav sockerarter5,0 g1,5 g*
Protein (N*6,38)75,4 g22,6 g*
Salt0,5 g0,15 g*
Krom36 µg11 µg28

*DRI = Dagligt referensintag saknas

Aminosyraprofil

Innehåll

mg/per 100 g

per port. 30 g= 2 skopor

Alanin39901197
Arginin2030609
Asparginsyra86502595
Cystein2060618
Glutaminsyra146904407
Glycin1470426
Histidin1630489
Isoleucin*53401602
Leucin*84102523
Lysin*74102223
Metionin*1700510
Fenylalanin*2570771
Prolin47201416
Serin41001230
Treonin*54901647
Tryptofan**2170651
Tyrosin2240672
Valin*48701461

* Essentiella aminosyror.

** Tryptofan förekommer naturligt i råvaran.

Enzymblandning

Innehåll

per portion 30 g = 2 skopor

Proteas 3.08 SAPU
Proteas 4,.53 000 HUT
Proteas 6.01 500 HUT
Peptidaser1 500 HUT
Bromelain45000 PU
Lipas87,5 FIP
Laktas100 ALU
Enzymaktivitet enligt FCC = Food Chemical Codex

Artikelnummer:
638

Recensioner

Produkten har blivit tillagd i varukorgen

Gå till kassanFortsätt handla
Produkter